W TRADYCJI RODZINNEJ
Kiedy nadszedł czas wysyłania naszych dzieci do szkoły podstawowej – wybór padł na Szkołę Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym w Słupsku cieszącą się zasłużoną sławą dobrej placówki dydaktyczno-wychowawczej pod kierownictwem Pani Heleny S z p i l e w s k i e j.
Nasze trzy córki zaczynały swoja naukę szkolną kolejno w latach 1963 /Maria Janina/, 1966 /Małgorzata Anna/, 1967 /Irena Teresa/.
Tym samym nawiązano do rodzinnych tradycji, bowiem ja sam rozpocząłem swoją edukację w tzw. wówczas „Ćwiczeniówce” przy Seminarium Nauczycielskim w Ostrzeszowie Wielkopolskim, które niestety już w 1935r. zostało zlikwidowane na skutek reformy oświatowej, przechodząc na system liceum pedagogicznego. Pamięć jednak o tej pierwszej klasie 1934-1935 zachowała się żywo aż do dziś. Każdorazowe spotkania, nawet przypadkowe, z dawnymi, niestety już nielicznymi koleżankami i kolegami, wywołują wspomnienia, tym bardziej, iż nasz pierwszy szkolny katecheta ks. Marian Konopiński /1907-1943/ został w międzyczasie /dnia 13.06.1999r./ beatyfikowany wśród 108 męczenników /zamęczony w Dachau dnia 01.01.1943r./. Ten fakt podnosi wartość wspomnień i nadaje im pewien historyczny aspekt.
Toteż te właśnie tradycje rodzinne, kontynuowane w latach 1963-1967 i przeniesione do środowiska słupskiego, tak bardzo zbliżają i ugruntowują współpracę na polu działalności kulturalnej, prowadzonej od roku 1968 wzajemnie i stale przez Słupskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej.
Mając „rodzicielskie” i „organizacyjno-społeczne” /PTTK i STSK/ kontakty ze Szkołą, a zwłaszcza z jej Kierowniczką Panią Helena S z p i l e w s k ą, obserwowano jak bardzo skuteczne i pozytywne dla młodzieży szkolnej było oddziaływanie metodyczne Grona Pedagogicznego stosowane codziennie w pracy nauczycielsko-wychowawczej.
Obok Kierowniczki Szkoły, na specjalną, trwałą pamięć, zasługuje osoba Nauczycielki Pani Ireny S o s n o w s k i e j. Szczególnie dawni uczniowie klas, których była wychowawczynią, nie omijają Jej mogiły podczas odwiedzin słupskiego cmentarza.
Pani Helena S z p i l e w s k a, jako historyk z wykształcenia i zainteresowania, wyznawała zasadę, iż poprzez nauczanie tego właśnie przedmiotu /historia/ można skutecznie wychowywać, a także doprowadzić do szybkiej integracji Pomorza z Macierzą /w warunkach po II Wojnie Światowej/, a zwłaszcza wykorzystywania wątków regionalnych oraz częstych wycieczek poznawczych w bliższe i dalsze okolice, jak również do muzeów, zakładów pracy etc. i występujących tam pozostałości historycznych jak /porównawczo/ wczesnośredniowieczne grodziska słowiańskie /np. Borzytuchom/ gotyckie zamki /np. Bytów/, magnackie rezydencje XIX w. /np. Warcino/. Osobiście pamiętam wspólnie organizowane wycieczki dla młodzieży z zademonstrowaniem różnych ukształtowanych tam siedlisk przyrodniczych, a zwłaszcza leśnych oraz kulturowych na obszarach obecnego Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” w powiatach słupskim i bytowskim.
Podziwu godna była też działalność Pani Kierowniczki Heleny S z p i l e w s k i e j na odcinku opieki nad emerytowanymi nauczycielami, a także /razem z Panią Ireną S o s n o w s k ą/ - nad dziećmi kalekimi przez indywidualne nauczanie.
Dobrze i gorliwie wypełniana przez Grono Nauczycielskie misja pedagogiczna była nadrzędną cechą działalności ówczesnej słupskiej „Ćwiczeniówki”.
Nie można też zapomnieć, iż ogromnie ważną rolę w życiu społeczności szkolnej odegrało Koło Rodzicielskie /Komitet Rodzicielski/, któremu w latach 1963-1968 przewodniczyła z całą właściwą sobie energią i pomysłowością Pani Maria O s t r ę g o w a ze Słupska.
Piśmiennictwo:
- Ks. Tomasz K a c z m a r e k – „Światła w ciemności – Męczennicy 1939-1945” Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników Włocławek 2000r.; stron 150 /na stronie 62/. ISBN 83 87684 83 X.
- Józef C i e p l i k – „Helena Szpilewska” /W:/ Kwartalnik PTTK „Jantarowe Szlaki” Gdańsk 1981r. Rok XXIV., Nr 4 /182/, strony 49-50
- Józef C i e p l i k – „Helena Szpilewska /1904-1975/” - /W:/ Inicjatywy i działalność Pierwszych Słupszczan” – wyd. STSK Słupsk 1998r., strony 18-19
- Jerzy Ł u k o w c z y k – „Podstawowa Szkoła Ćwiczeń w Słupsku” /W:/ „Materiały do poznania regionalizmu słupskiego” wyd. STSK Słupsk 2008r. Tom IX, strony 97-100 ISBN 978 83 911137 8 3.
Słupsk, dnia 31 sierpnia 2009r.
.
.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.